Drobečková navigace

Úvod > Obec

Městys Tištín

Do této hanácké vesničky přijedete zaručeně rychle, neboť všechny cesty sem vedou z kopce a zastavíte až v malebném údolí s protékajícím potokem Tištínkou. Tištín leží v nejjižnějším cípu Olomouckého kraje a přesto, že je z historické podstaty městysem, nyní čítá 460 obyvatel.

Tištín, kostel sv. Petra a Pavla

První zmínka sahá do roku 1327. V historii zde fungovaly tři mlýny, rolnický lihovar, sladovna nebo elektrárna.

V nedávné minulosti vedla přes Tištín i železniční trať, ze které je přebudovaná cyklostezka.Cyklotrasa

Dominantní stavbou, která svým významem přesahuje hranice regionu, je kostel sv. Petra a Pavla. Postaven byl v 17. století původně se dvěma kaplemi a samostatně stojící zvoničkou. Do současnosti se dochovala pouze jedna kaple, kde je nyní umístěna knihovna s ochozem a galerií z historie obce.

Celkově patří městys svou úpravností se spoustou zeleně k dobře udržovaným obcím regionu. Tištínský rynk je vydlážděn žulovou kostkou, nachází se zde nově zrekonstruovaná budova sokolovny, která slouží jak pro kulturní život, tak pro sportování.  Nově upravenou čtvrtí s chodníky, parkovacími stáními a vysazenou zelení je ulice Zámostní. Každá ulice či čtvrť Tištína je svým způsobem krásná. Zámostní

Žije se nám tu dobře, jelikož tu mimo jiné pro občany fungují i služby, které potřebují a využívají. Pošta, kadeřnictví, dojíždí pedikérka a v budově úřadu městyse má ordinaci praktický lékař. V obci jsou také dva autoservisy a možnost zaměstnání nabízí Agrodružstvo Tištín. To provozuje v historické budově bývalého lihovaru i hostinec s dispozicí bowlingu a možnou prohlídkou zemědělského muzea. Zde mají možnost ubytovat se i příležitostní turisté.

Historický komín budovy lihovaru

Nedaleko od centra se nachází mateřská a malotřídní základní škola se zahradou, dětským hřištěm a venkovní učebnou. 

Západně od městyse lze zabloudit k rybníku, kde najdete relax u vody i s rybařením. Obec má dokončenou veškerou technickou infrastrukturu: vodovod, kanalizaci, plynofikaci. Postupně se kabelizuje nadzemní vedení nízkého napětí a pokládá optická síť pro vysokorychlostní internet.

Nejen v letním období láká venkovní sportovní areál s fotbalovým  a novým víceúčelovým a dětským hřištěm. Nedaleká cyklostezka vede kouzelnou krajinou březového háječku a dovede vás okolo citlivě udržovaného hřbitova až do Zlínského kraje.  

Obec jsme sice nevelká, ale lidé jsou zde přátelští, zábavní a jak je patrné z mnoha pořádaných akcí, tak i milí a pohostinní. Nejvyhlášenější a nejvyhledávanější událostí jsou každoroční hodové slavnosti na konci června, které se konají v malém háječku s výletištěm.  

 

Tak na shledanou v Tištíně, už se na vás těšíme!

 1.Tištín, křižovatka Těšická ulice  hřbitov márnice2.Tištín-rybník, Žleb