Drobečková navigace

Úvod > Obec > Současnost > Osobnosti

Osobnosti

ANTONÍN  TELIČKAANTONÍN  TELIČKA

* 29.4. 1866 Němčice nad Hanou      + 5.1. 1925 Přerov

Působil v Tištíně na počátku 20 stol. jako řídící učitel na místní základní škole. Jako zapálený amatérský archeolog prováděl na katastru Tištína archeologický průzkum. Při svých vykopávkách zde nalezl malohradištní pohřebiště unětické kultury. Nesčetné nálezy z vykopávek věnoval v r. 1921 Muzeu Komenského v Přerově, kde je tato sbírka dodnes uložena. Antonín Telička se v tomto muzeu stal kustodem. Ve své době byl svým archeologickým výzkumem tak známý, že v r. 1911 se v Tištíně konal sjezd moravských archeologů.

MATĚJ  BOŽEK

V letech 1702 - 1738 působil na tištínské faře. Vystavěl zdejší kostel. Práce na tomto chrámu trvala od r. 1710 - 1719. V r. 1715 přikoupil ke kostelu selský statek (71 měřic), aby z jeho výnosu byl vydržován kaplan a aby se také podporovalo na věčné časy bratrstvo sv. Josefa při kostele zřízené. Toto bratrstvo však r. 1784 bylo zrušeno.

IGNÁC  BOXANIGNÁC  BOXAN

* 1. 12. 1892  Olomouc - Hodolany                   + 14. 3. 1948  v Tištíně

Pracoval na tištínské faře jako farář od 16. 5. 1937. Ve spolupráci se st. památkovým úřadem provedl velké opravy kostela, přičinil se o postavení chrámu sv. Antonína v Koválovicích. Věnoval mnoho sil opravným pracem na chrámu v Tištíně po válečných škodách. Městečko Tištín za jeho zásluhy o zvelebení obce jmenovalo ho čestným občanem. 

Msgre  P.  JAROSLAV  HLOBILMsgre  P.  JAROSLAV  HLOBIL

* 9. 1. 1880 v Tištíně                           +  11. 10. 1947  v Uherském Brodě

Čestný papežský komoří,  Arcibiskupský rada,  děkan a farář Uherskobrodský, vysoce vzdělaný a hudebně založený kněz.    Od mládí velmi nadaný absolvoval slovanské gymnázium v Olomouci a dle dochovaných zpráv od primy až do oktávy s vyznamenáním. Protože rodina neoplývala finančními prostředky, na veškerá studia si vydělával.  Po středoškolských studiích pokračoval na teologické fakultě v Olomouci a r. 1903 byl vysvěcen na kněze. V prvních letech byl v působištích jako kaplan. Během I. světové války byl u vojska rakousko-uherské armády jako polní kurát.                                                                                   

FRANTIŠEK   PERNAFRANTIŠEK   PERNA

* 4. 10. 1891  Střelice u Brna                                  + 7. 11. 1945  Prostějov

 Učitel a hudební skladatel František Perna působil v letech 1936–1940  jako ředitel obecné školy v Tištíně. Zapojil se zde do činnosti Sokola a obohacoval kulturní život obce pořádáním žákovských divadelních představení a veřejných školních besídek. Na svém předchozím učitelském působišti v Telnici sepsal historii obce v Kronice Telnice, nacvičoval operetní divadelní představení a věnoval se sbírání lidových písní. Pernova skladatelská tvorba je poměrně rozsáhlá. Souvisela s jeho činností pedagogickou a sbormistrovskou, a také s amatérským muzicírováním. Psal skladby pro klavír, pro komorní nástrojové obsazení, sbory, písně a díla z oblasti chrámové hudby. V Tištíně zintenzívnil svou spolupráci s literárně nadaným Josefem Dršťákem (1890–1975), ředitelem obecné školy v nedalekých Pačlavicích, mj. zhudebňováním jeho básní.

PAVEL  HORÁKPAVEL  HORÁK

* 1961

Běžec - vytrvalec. Dosahuje nejlepších výsledků na vytrvaleckých tratích, zejména na trati maratónského běhu, kde patří do širší české špičky. Je mistrem republiky v maratonu ve své věkové kategorii, celkově získal desátou příčku. Zvítězil v regionálním běžeckém poháru Dlouhá míle 2004 a absolvoval více jak třicet startů v silničních bězích doma i v zahraničí.

Rodák z Tištína, nyní bydlící ve Vyškově, navržen sportovcem roku v anketě "Sportovec roku města Vyškova 2004". Jeho zatím největší sportovní úspěch: mistr ČR v maratonu.

IVO  ŘEZÁČ IVO  ŘEZÁČ

* 1941

Vytrvalostní běžec v kategorii veteránů. Od roku 1986 získal třicet titulů mistra ČSSR a ČR a vytvořil osm československých a českých rekordů na tratích od 1500 m až po hodinovku. Je trojnásobným mistrem Evropy a poslední titul získal v březnu 2007 za běh na 3000m. Ze svých úspěchů si nejvíce cení druhého místa z Olympijských her pro veterány v Austrálii za běh na 5 km v kategorii nad 60 let.

ANEŽKA  NAVRÁTILOVÁANEŽKA  NAVRÁTILOVÁ   - roz. NĚNIČKOVÁ   - roz. NĚNIČKOVÁ

* 1. 10. 1935  v Tištíně                                     + 8. 12. 1998  Zlín

Režisérka, výtvarnice kostýmů, autorka divadelních adaptací, pedagožka. Nositelka Ceny města Zlína v r.1994 za více než pětadvacetiletou práci s dětmi a mládeží v oblasti amatérského divadla.
Vystudovala JAMU, hrála ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, pracovala jako odborná referentka v PKO Zlín. Od r. 1980 byla učitelkou literárně dramatického oboru Lidové školy umění ve Zlíně. Tam také vedla a režírovala dětské soubory v Malé scéně a navrhovala do inscenací kostýmy. 1993 - 1998 vedla celou Malou scénu. Je autorkou několika úspěšných divadelních adaptací.